Зброяр Росії “розколовся”. Напівправда Іран не врятує | Онлайн журнал AGRIMPASA

Зброяр Росії “розколовся”. Напівправда Іран не врятує

Попри наявність доказів, що росіяни нищать українську інфраструктуру за допомогою іранських дронів, представники країни-виробника “літаючих мопедів” довго відмовлялися визнавати цей факт.

Зброяр Росії "розколовся". Напівправда Іран не врятує

Заперечення очевидного й сила протидії

Співпраця Росії й Ірану активізувалася після 24 лютого. У війні РФ використовує Shahed-136 та Mohajer-6, ЗСУ збили вже близько 300 дронів.

Про постачання іранських дронів Росії видання The Washington Post попереджало ще у серпні, у вересні іранське агенство Kayhan писало про продаж цих дронів “неназваній іноземній країні”. Та 5 жовтня 2022 року речник МЗС Ірану Насер Канаані заперечив це: “Ісламська Республіка Іран вважає опубліковану новину про постачання Росії безпілотників для використання у війні в Україні безпідставною і не підтверджує її”.

Однак коли іранську владу все ж вдалося приперти до стінки, Іран мусив визнати очевидне.

“Щодо безпілотників, це правда, ми надали Росії невелику кількість безпілотників за кілька місяців до війни в Україні, – заявив міністр закордонних справ Ірану Хосейн Амір Абдоллахіян агентству IRNA 5 листопада. – Якщо з’ясується, що Росія використала іранські безпілотники у війні в Україні, ми не залишимося байдужими до цього питання. Наша позиція щодо війни в Україні – припинення війни, повернення сторін до переговорів та повернення біженців у свої будинки. Іран на рівні президента та міністра закордонних справ доклав багато зусиль щодо цього”.

Також він заперечив передачу росіянам балістичних ракет.

Проте 6 листопада президент України Володимир Зеленський повідомив: Росія замовила в Ірану балістичні ракети для нового масованого удару по українських містах.

“Держава-терорист концентрує сили та засоби для можливого повторення масованих ударів по нашій інфраструктурі. Насамперед енергетичній. Ми готуємося відповідати, – сказав він. – Іранський режим має бути покараний. І це питання ми винесемо не лише на рівень наших традиційних партнерів. Весь світ знатиме, що іранський режим допомагає Росії продовжувати цю війну”.

А 7 листопада, як пише The Economist, речник Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат із посиланням на заступника керівника Головного управління розвідки Міноборони України Вадима Скібіцького уточнив: українській владі відомо про плани Росії придбати в Ірану балістичні ракети Fateh-110 та Zolfaghar і доставити їх повітряним шляхом до Криму та морським шляхом до портів на Каспії. Крім того, РФ домовилися про постачання 2400 іранських безпілотників, 200 з яких потрапить до РФ у листопаді.

“Ми бачимо, що є повітряне сполучення регулярне Москви з Тегераном, так само Каспійське море, – зазначив він. – Є сам факт, що вони будуть, що це ракети з дальністю 300 та 700 кілометрів… Це нова загроза, так само, як і Shahed. На ці балістичні ракети треба якось реагувати, їх треба знищувати. Їх треба знищувати там, мабуть, звідки їх запускають, тому що з балістикою в нас немає ефективних засобів боротьби, крім як знищення їх фізичного ще на стадії запуску”.

Безкарні атаки на українські міста не можуть продовжуватися. За словами міністра оборони України Олексія Резнікова, найближчим часом пріоритетом для України є отримання систем захисту неба.

“Нам потрібно розділяти цілі в повітрі – наприклад, для удару по крилатих або балістичних ракетах наші системи захисту використовуватимуть такі ракети, як від IRIS-T з Німеччини, незабаром також буде NASAMS або наші радянські системи типу Бук. Проти іранських безпілотників ми можемо використовувати дешевше обладнання, як-от Gepard з Німеччини або Stingers і Starstreak, або інше обладнання від наших партнерів”, – уточнив міністр.

Та одного захисту – недостатньо. 4 листопада Вашингтон оголосив новий пакет військової допомоги Україні на суму 400 мільйонів доларів. У ньому будуть і ракети, що здатні досягати території Росії, підкреслив публіцист та політолог Андрій Піонтковський у ефірі FREEДОМ.

“Американська преса пише, що вирішуватимуть (передачу – ред.) більш радикальної (зброї – ред.), ніж надання ракет ATACMS. Надаються крилаті ракети повітряного базування дальністю до 1000 км. Зараз у Польщі йде оснащення цими ракетами радянських літаків Су, які поляки передадуть найближчим часом Україні”, – повідомив він.

На думку А. Піонтковського, після історичної промови федерального президента Німеччини Франка-Вальтера Штайнмайєра 27 жовтня, коли він “покаявся”, на Заході виник “абсолютно новий настрій у постачанні зброї”.

“Американці пройшли дуже багато штучно поставлених для себе “червоних ліній”, – констатував він.

Що Ірану треба та як його покарають

Як зазначає у звіті американський Інститут вивчення війни (ISW), визнання Тегераном поставок зброї Москві досі не є чітким. При цьому Іран прагне чіткіше окреслити безпекові відносини з Росією.

“Запити на допомогу в ядерній програмі та визнання поставок безпілотників є показниками того, що іранські офіційні особи можуть мати намір більш ясно встановити чіткі двосторонні безпекові відносини з Росією, в яких вони будуть більш рівноправними партнерами”, – вважають в ISW.

У свою чергу, CNN із посиланням на дані західної розвідки повідомив 3 листопада: постачаючи зброю РФ, Тегеран шукає запасний план на випадок, якщо не вдасться реалізувати тривалу ядерну угоду зі світовими державами. Є у цієї країни ще й додаткова мета.

“Іранська пропозиція з’явилася на тлі розширення партнерства між Іраном і Росією, яке в останні місяці включало в себе надсилання Іраном безпілотників та іншого обладнання до Росії для використання у війні проти України, а Москва у відповідь консультувала Тегеран щодо придушення руху протесту, що охопив Іран”, – йдеться у матеріалі CNN.

Водночас, 6 листопада В. Зеленський обговорив із президентом Єврокомісії Урсулою фон дер Ляєн посилення антиіранських санкцій. Новий пакет містить 31 пропозицію, націлену на окремих осіб та установи у сфері безпеки, санкції включають заморожування активів та заборону поїздок чиновникам, його можуть ухвалити міністри закордонних справ ЄС на зустрічі 14 листопада. А 7 листопада спікер ЄС Пітер Стано заявив, що Євросоюз уже застосував санкції проти Ірану за постачання дронів у країну-агресор РФ для їх використання у війні проти України, і вживатиме подальших заходів, якщо він продовжуватиме такі дії.

До того ж, як заявила помічниця держсекретаря США у справах Європи та Євразії Карен Донфрід у коментарі ICTV 5 листопада, США “подумають над санкціями, додатковими до тих, які вже застосовуються проти Ірану, за постачання РФ цих дронів”. Вона підкреслила, що Сполучені Штати зроблять усе, що в їхніх силах, аби іранські ракети “ніколи не потрапили на поле бою в Україні”.

Проте в Україні не вважають будь-які антиіранські санкції – достатніми. Радник голови ОПУ Михайло Подоляк в ефірі телеканалу Рада 5 листопада висловив переконання, що цивілізованому світу час почати “карати тут і зараз” Іран ударами по виробництву дронів та балістичних ракет, бо в іншому випадку передача БПЛА та зброї терористичним державам продовжуватиметься й надалі.

За повідомленням The Guardian, на тлі постачання дронів-камікадзе Росії у самому Ірані, ймовірно, починається внутрішній конфлікт. Як зазначає видання, один із відомих консервативних священнослужителів і редактор іранської газети Масіх Мохаджері написав: уряду його країни необхідно порадити Росії дотримуватись міжнародних норм, заборонити використовувати у війні безпілотники, що були зроблені в Ірані, та підтримувати тісніші стосунки з Україною.

Ірина Носальська

Підписуйтесь на наш Телеграм канал, там багато шокуючого контенту 18+