Пригожина відсторонено. Хто тепер вербує зеків СЮЖЕТ
Вербування ув’язнених у ПВК Вагнер зупинено ще на початку лютого. Наразі набором зеків зайнялася інша “організація”.
З літа 2022 року ПВК “Вагнер” активно вербувала ув’язнених із російських колоній для участі у війні проти України. У процесі офіційно почав брати участь ватажок ПВК Євген Пригожин, який припинив приховувати свою причетність до “організації”. В обмін на півроку участі у бойових діях ув’язненим, які виживуть, обіцяли помилування. За різними оцінками, “організація” відправила на фронт до 50 тисяч “вагнерівців”. У листопаді 2022 року саме зеки були основною силою ПВК, а до початку 2023 року з’явилася інформація, що ЗСУ знищили 77% їх числа.
З січня вербування до “Вагнера” значно скоротилися, згідно з повідомленнями української розвідки. У лютому Пригожин сам оголосив про закінчення вербування. З чим пов’язане таке рішення і до чого тут Міноборони РФ читайте в сюжеті Корреспондент.
Заборона на вербування
9 лютого Пригожин оголосив, що Вагнер припинив вербування засуджених для участі у війні проти України.
“Так, справді, це так. Набір ув’язнених у ПВК “Вагнер” повністю припинено. Перед тими, хто у нас зараз працює, всі зобов’язання виконуються”, – прокоментував Пригожин.
Причини такого рішення тоді він не вказав. Але 14 лютого депутат однієї з регіональних рад РФ В’ячеслав Вегнер із посиланням на Пригожина заявив, що ватажка ПВК позбавили можливості вербувати ув’язнених через протидію з боку Міноборони РФ. Зокрема, на своїй сторінці у соцмережі ВК депутат опублікував скріншот, як стверджується, його листування з Пригожиним.
Депутат повідомив, що звернувся до Пригожина з проханням посприяти у відправленні ув’язнених жінок у зону бойових дій в Україні. У листі у відповідь нібито ватажок ПВК “Вагнер” стверджує, що його позбавили можливості вербувати ув’язнених і називає наступні причини:
- “надмірно висока ефективність виконання завдань, що ставить у незручну ситуацію певну кількість уповноважених осіб, а також дискредитує роботу деяких підрозділів на інших ділянках фронту”
- “ПВК Вагнера використовує ув’язнених не як ув’язнених, а як рівноправних бійців, що викликає роздратування привладної еліти”.
- “Певна кількість навколовоєнних функціонерів вирішила, що якщо вони набиратимуть ув’язнених, то зуміють прославитися як ПВК Вагнера”.
Зазначимо, Пригожин поки що не підтвердив і не спростував справжність листа.
Нова тактика Міноборони РФ
Вербувати ув’язнених на війну проти України замість ПВК “Вагнера” розпочало Міноборони РФ. Російське відомство прагне керувати ними безпосередньо через власні приватні військові компанії. Так вважають аналітики американського Інституту вивчення війни (ISW). По їх інформації, Кремль має намір використовувати засуджених для майбутніх атак, незважаючи на їхню обмежену боєздатність.
“Міністр оборони РФ Сергій Шойгу та начальник російського генштабу Валерій Герасимов створюють резерв гарматного м’яса із засуджених, якими вони могли б керувати через власні приватні військові компанії. Інтеграція міноборони Росії сил засуджених у формування так званої “ЛНР” може свідчити про те, що російські воєначальники намагаються уникнути перебудови своїх звичайних частин для пристосування до них недостатньо підготовлених ув’язнених”, – вважають аналітики.
Інститут нагадав про випадки поганого поводження з російськими проксі-озброєними формуваннями з боку звичайних збройних сил РФ.
“Російське командування прагнуло не порушувати моральний дух підрозділу, інтегруючи засуджених. Вербування ув’язнених також може збігтися з посиленням критики з боку засновника ПВК “Вагнер” Євгена Пригожина”, – йдеться в звіт ISW.
На це ватажок ПВК почав публічно нападати на Міноборони РФ. Втручання оборонного відомства РФ у механізм вербування в ПВК, можливо, викликало деякі з цих невдоволень з боку російських військових та військової бюрократії. Також багато хто в Кремлі почав побоюватися Пригожина та його організованої злочинної групи, зазначають аналітики.
Нова ПВК від Газпрому
Паралельно з усуненням “Вагнера” корпорація Газпром нафта почала створювати власну приватну військову компанію. Відповідне розпорядження підписано головою уряду РФ Михайлом Мішустіним, повідомляє ГУР України.
“Таким чином у РФ продовжиться “гонка озброєнь” серед основних політичних гравців, які активно створюють приватні армії за прикладом ПВК “Вагнер” Євгена Пригожина”, – йдеться у повідомленні наших розвідників.
Згідно з інформацією ГУР, під час створення “організації” російський уряд посилається на закон “Про безпеку об’єктів паливно-енергетичного комплексу”, де зазначено, що підприємствам галузі “може бути надано право на заснування приватної охоронної організації”. Зазначається, що розмір частки такого підприємства у статутному капіталі нової “організації” не може бути меншим за 50%.
Підписуйтесь на наш Телеграм канал, там багато шокуючого контенту 18+