Професор Гарварду сказав, чи вдарить Росія “ядеркою” по Україні
Ризик застосування ядерної зброї Росією по Україні існує. Однак більш ймовірною сьогодні є можливість іншої катастрофи.
Про це сказав професор Гарвардського університету, директор Українського дослідницького інституту в Гарварді, автор книги “Атоми й попіл: глобальна історія ядерних катастроф” Сергій Плохій в інтерв’ю “Голосу Америки”.
Чи може Росія застосувати ядерну зброю?
На думку експерта, ядерний удар з боку Росії малоймовірний на сьогодні.
“Відносно застосування Путіним ядерної зброї, все можливо, звичайно. Але я особисто вважаю, що цей варіант маловірогідний”, – каже Плохій.
Він аргументує свій прогноз тим, що “після 1945-року у світі створилося таке неписане табу на вживання ядерної зброї”.
“І порушити це табу для Путіна – це також загроза позбутися підтримки своїх основних союзників у цій війні, зокрема, Китаю”, – додає професор.
Чи можлива ядерна катастрофа?
Плохій вважає, що значно більш вірогідною є можливість саме якоїсь ядерної катастрофи чи ядерної аварії, пов’язаної з Запоріжжям.
“Мій аналіз, що головна ядерна загроза не виходить зі застосування ядерної зброї. Головна і найбільш реальна загроза виходить із захоплення ядерної станції. Те, що сталося в Чорнобилі, також на кілька днів було перерване електропостачання станції”, – говорить він.
А станція без електропостачання, пояснює професор, – це “шлях до Фукусіми”.
“Ці всі ядерні руйнування реакторів, meltdown, відбулося не через цунамі. Цунамі пошкодило лінії електропередач, а електрика потрібна для того, щоб качати воду і водою охолоджувати ці реактори. Найбільша ядерна загроза походить від цього”, – каже Плохій.
“Для цього не треба воювати на території ядерної станції, не треба її бомбувати, достатньо, щоб бої довший період часу відбувались на території цієї станції. І майже гарантовано, що ці лінії електропередач будуть під загрозою”, – додає він.