Щось тягне на дно: половина міст Китаю вже затонула, на решту чекає та сама доля
Дослідники знайшли причину, яка змушує китайські міста йти під воду, і розповіли, хто може стати наступним.
Як пише BBC, боротьба Китаю з осіданням земель має довгу історію: раніше вчені виявили сліди опускання земель у Шанхаї та Тяньцзіні ще в 1920-х роках. Ба більше, спостереження показують, що за останні століття Шанхай пішов під воду більш ніж на 3 метри. Ця ситуація схвилювала вчених, інформує АГРІМПАСА з посиланням на “Фокус”.
У новому дослідженні вчені зосередилися на тому, щоб зрозуміти причини цього швидкого затоплення Китаю. За словами дослідників, майже половина великих міст Китаю буквально йдуть під воду, основними причинами затоплення називають надмірний забір води й збільшення ваги будівель внаслідок швидкого розширення міст.
Результати дослідження показують, що деякі китайські міста осідають з жахливою швидкістю: щорічно на більш ніж 10 міліметрів. Автори дослідження вважають, що основною причиною, чому події розвиваються таким чином, стало те, що останніми десятиліттями в Китаї спостерігається швидка урбанізація, а отже, для задоволення потреб населення необхідно більше води.
У результаті команда дійшла висновку, що в прибережних районах подібне опускання в майбутньому загрожує мільйонам людей, які зіткнутися з більш руйнівними повенями внаслідок підвищення рівня моря.
Щоб зрозуміти масштаб проблеми, група китайських учених із кількох місцевих університетів дослідила 82 міста, зокрема мегаполіси з населенням понад 2 мільйони осіб. Автори дослідження використовували супутникові дані для вимірювання вертикальних рухів суші по всій території Китаю.
У своїй роботі вчені проаналізували період з 2015 по 2022 рік і змогли визначити, що майже половина (45%) міських територій осідають більш ніж на 3 міліметри на рік. Близько 16% міст і зовсім осідають із жахливою швидкістю — близько 10 мм на рік, що дослідники називають “швидким спуском”.
Таким чином результати команди показують, що в уразливому становищі опинилися 67 мільйонів людей, які живуть у районах, що швидко осідають. Команда також виявила, що міста, які стикаються з найгіршими проблемами, сконцентровані в п’яти регіонах Китаю.
Основними факторами, які впливають на швидкість осідання будівель є геологія та вага будівель. Однак головним фактором залишається втрата ґрунтових вод. Простими словами, швидка урбанізація Китаю призводить до того, що людям потрібно більше водних ресурсів, які викачуються з ґрунту під містами та поблизу них.
За словами професора Роберта Ніколласа з Університету Східної Англії, який не брав участі в дослідженні, основною причиною осідання міст, імовірно, все ж є видобуток води. Вчений також зазначив, що подібна проблема не унікальна для Китаю, вона також спостерігається в інших містах по всьому світу, зокрема в Г’юстоні, Мехіко і Делі.
Дослідники також зазначають, що на швидкість просідання міст також впливають міські транспортні системи та видобуток корисних копалин і вугілля. Наприклад, у північному китайському регіоні Піндіншань, що є одним із найбільших вугільних районів країни, земля осідає з неймовірною швидкістю — 109 мм на рік.
Автори дослідження кажуть, що більша загроза в майбутньому — це схильність міського населення до повеней через поєднання осідання та підвищення рівня моря, спричиненого зміною клімату. Наприклад, дослідження 2020 року показало, що близько 6% території Китаю має відносну висоту нижче рівня моря. Однак через сто років ця цифра, як вважають учені, зросте до 26%, це за сценарію із середнім і високим рівнем викидів вуглекислого газу.
Підписуйтесь на наш Телеграм канал, там багато шокуючого контенту 18+