Лула да Сілва перервав дискусію G20 щодо України: це розлютило Макрона та Шольца, – Reuters
Європейські делегати на саміті G20 у Бразилії були незадоволені рішенням президента Луїз Інасіо Лула да Сілви завершити переговори та випустити підсумкове комюніке групи на день раніше, щоб уникнути гострої дискусії про війну Росії проти України.
Про це пише Reuters із посиланням на джерела, інформує АГРІМПАСА з посиланням на NV.
Зокрема, канцлер Німеччини Олаф Шольц заявив, що він шкодує про те, що в комюніке G20 не підкреслюється відповідальність Росії за початок війни в Україні, особливо в 1000-й день її повномасштабного вторгнення.
«Це занадто, коли G20 не може знайти слів, щоб дати зрозуміти, що Росія несе відповідальність», — сказав він наприкінці дводенного саміту G20 в Ріо-де-Жанейро.
Формулювання щодо України були складними на зустрічах G20 і в 2022—2023 роках, оскільки за столом переговорів сидять, зокрема, і Росія та її союзники. Президент Росії Володимир Путін не був присутній на саміті в Ріо, але був представлений міністром закордонних справ Сергієм Лавровим.
Зазвичай комюніке публікується наприкінці саміту, але Лула вирішив затвердити текст під час завершення пленарного засідання в понеділок, 18 листопада. За словами дипломатів, на той момент лідерів Франції, Німеччини та США не було в залі.
«Комюніке було закрито президентом Лулою. Воно не відповідало позиції, яку ми могли б зайняти», — сказав президент Франції Еммануель Макрон журналістам, додавши, що текст «тільки б виграв», якби в ньому були більш чіткі формулювання про війну.
«Це нічого не змінює в позиції Франції: це агресивна війна, розв’язана Росією проти України, і нашим пріоритетом сьогодні є досягнення тривалого миру», — додав Макрон.
Ще один європейський чиновник назвав маневр Лули «брутальним», але його країна вирішила поважати прерогативу господаря саміту вирішувати, коли оприлюднювати спільну заяву.
Три бразильські дипломати, які були присутні на переговорах, заявили, що Бразилія поспішила зі схваленням комюніке, аби уникнути ризику того, що саміт завершиться без підсумкової декларації, хоча європейці просили більш жорстких формулювань щодо Росії.
Підписуйтесь на наш Телеграм канал, там багато шокуючого контенту 18+