Ні копійки для Києва? Перша заява республіканців після перемоги СЮЖЕТ
Трампістське крило Республіканської партії просуває скандальний законопроект про аудит військової допомоги для України.
Республіканська партія офіційно отримала більшість у Палаті представників США, а отже в української влади з’явилися підстави для занепокоєння. Як відомо, республіканці мають антиукраїнське крило, що росте з кожним днем.
Ще на початку агресії Росії в Україні більшість республіканців приєдналися до демократів у засудженні до вторгнення. Фактично багато республіканців критикували президента Джо Байдена за те, що той не робить більше для допомоги Києву. Однак у міру того, як війна затягувалась, настрої в партії змінилися. За інформацією Politico, тепер 48% республіканців кажуть, що США надто багато роблять для України порівняно з 6% у березні. І ця скептична риторика по відношенню до України серед республіканців зростає та просочується до Сенату США.
Позиція ультраправих
Напередодні кілька ультраправих республіканців у Палаті представників Конгресу США, які належать до прихильників екс-президента Дональда Трампа, запропонували розглянути законопроект про аудит військової допомоги Україні.
Авторами законопроекту є такі трампісти, як Марджорі Тейлор Грін (яка обіцяла не дати Україні “ні пенні” під час передвиборчої кампанії на проміжних виборах до Конгресу) та Пол Госар, відомий порівнянням українців з “гарматним м’ясом” та пропозицією провести переговори Зеленського та Путіна у себе вдома. А також член комітету Палати представників з питань збройних сил Метт Гетц, Томас Мессі та інші.
“Чи є Україна 51-м штатом Сполучених Штатів Америки? Зеленський обіймає якусь посаду в нашому уряді?”, – запитувала Тейлор Грін.
Метт Гетц заявив, що “не проголосує навіть за ще один долар Україні”, і пообіцяв, що час “необмеженої фінансової допомоги Україні добігає кінця”.
Трампістське крило Республіканської партії неодноразово спекулювало на темі того, що Вашингтон виділяє надто багато коштів Україні без належної звітності. Такі ж ідеї висловлювали і помірніші республіканці, використовуючи це як привід не підтримувати законопроекти про фінансову допомогу Україні.
Суть закону
Законопроект, запропонований трампістами, передбачає, що Конгрес США має отримати протягом двох тижнів після його ухвалення всі документи щодо військової, громадської та фінансової допомоги, наданої Україні за часів президентства Джо Байдена.
Також республіканці висунули ідею запровадити посаду генерального інспектора з питань України за аналогією до тієї, яка існувала для Афганістану, коли США фінансували їх збройні сили та економіку. Але незрозуміло, чи є вона в законопроекті, текст якого поки що не оприлюднений.
Перед оголошенням про законопроект Марджорі Тейлор Грін опублікувала у Twitter відео з українськими пораненими військовими в Конгресі, яких, як вона написала, “використовують як пішаків, щоб давити на Конгрес, щоб він віддав долари, які важко заробили американці, з податків Зеленському”.
Зазначимо, що син Дональда Трампа – Дональд Трамп-молодший – радикально відреагував на падіння ракети на територію Польщі, заявивши, що після цього США нібито варто задуматися про те, щоб перестати надавати Україні військову допомогу.
“Оскільки це українська ракета потрапила до нашої союзниці по НАТО Польщу, чи можемо ми хоча б зараз перестати витрачати мільярди на їхнє озброєння?” – написав він у Twitter.
При цьому він не уточнив, яким чином, на його думку, скорочення військового потенціалу України могло б змусити РФ припинити воювати.
Прогноз щодо голосування
У той час як антиукраїнське крило представляє лише частину Республіканської партії, “ця група може мати важелі впливу у вигляді незначної більшості”, вважають аналітики CNN.
Тим часом, для ухвалення законопроектів республіканцям доведеться домовлятися із Сенатом, де невелика більшість буде у Демократичної партії. Крім того, навряд чи більшість республіканців буде достатньою для подолання потенційного вето президента США (якщо законопроект все ж таки буде прийнятий).
Аналітики вважають, що республіканці отримають контроль над Палатою представників, але ця більшість буде невеликою. Станом на вечір 17 листопада республіканці контролюватимуть 218 місць у порівнянні з 210 місцями у демократів. Якщо нинішні лідери підрахунків, що залишилися, здобудуть перемогу, у республіканців буде 221 місце.
Чому трампісти проти України
Трампісти – це лише частина Республіканської партії (їхній відсоток становить 20-25%). Експерти зазначають, що вони найбільш негативно налаштовані на допомогу Україні, при цьому популярні серед електорату, але не донорів партії. Тому трампісти на тлі внутрішніх проблем у США часто порушують скандали на міжнародній темі, які відгукуються серед їхніх виборців.
“Ці люди проти надто активної зовнішньої політики: “Чому це США мають вирішувати всі питання та війни у світі?”. Такі настрої дуже популярні у цьому крилі”, – вважає Володимир Дубовик, директор Центру міжнародних досліджень.
Шанувальники Трампа також часто створюють хвилювання в інформаційному полі, причому їхні голоси в Конгресі не настільки сильні, щоб визначати спільну політику партії.
Підписуйтесь на наш Телеграм канал, там багато шокуючого контенту 18+