Прощавай, залежність: Азербайджан витісняє РФ з енергоринку | Онлайн журнал AGRIMPASA

Прощавай, залежність: Азербайджан витісняє РФ з енергоринку

З початком російської агресії проти України колишні країни соцтабору звільняються від залежності від РФ. Таким став і Азербайджан: країна активно витісняє Росію із прибуткових ринків.

Прощавай, залежність: Азербайджан витісняє РФ з енергоринку

Енергія в ЄС та загрози Баку

Азербайджан посилює свою присутність на європейських енергетичних ринках. Країна почне постачати газ до Сербії, обговорює питання енергетики з Португалією і, ймовірно, стане хабом для туркменського газу, що транспортується до Туреччини.

Азербайджан та Сербія обговорили перспективи експорту електроенергії та природного газу. Як повідомляє видання Report з посиланням на Міністерство енергетики Азербайджану, про це йшлося на зустрічі міністра енергетики Пярвіза Шахбазова з надзвичайним і повноважним послом Сербії в Азербайджані Драганом Владиславлевичем, що відбулася 9 грудня. Під час зустрічі було обговорено поточну співпрацю в галузі енергетики та майбутні стратегічні цілі.

Окрім Сербії, питання енергетики протягом останнього місяця представники Азербайджану обговорювали також Португалію. Міністр закордонних справ Азербайджану Джейхун Байрамов у рамках візиту до Бельгії провів зустріч зі своїм португальським колегою Жоао Гомешом Кравіньо. У розмові Байрамов наголосив на наявності великого потенціалу для розвитку торговельно-економічних та інвестиційних відносин між двома країнами в рамках двосторонніх відносин. Також відбувся обмін думками щодо питань, пов’язаних з енергетичною безпекою.

Також Азербайджан планує не лише продавати свій газ, а й відігравати роль хаба. Як повідомляє видання Anadolu, президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган на брифінгу перед вильотом до Туркменістану повідомив, що планує обговорити з колегами з Туркменістану та Азербайджану регіональні та міжнародні процеси, насамперед пов’язані з питаннями енергетики. “Сподіваюся, що туркменський газ незабаром почне надходити до Туреччини через Каспійське море”, – сказав Ердоган. Слід зазначити, що транспортування газу за такою схемою відбуватиметься в обхід Росії.

Крім того, у суботу, 17 грудня, Грузія, Азербайджан, Румунія та Угорщина підписали угоду про прокладання підводного кабелю для передачі азербайджанської електроенергії через Чорне море, повідомляє Europa Libera Romania. Цей проект є частиною плану Європейського Союзу щодо зменшення залежності від російських енергоносіїв та має бути реалізований протягом шести років.

Варто також детально розповісти про проект транспортування газу в обхід Росії. Туреччина хоче використати своє стратегічне розташування для того, щоб стати ключовим маршрутом транзиту газу до Європи. Для цього вона планує подвоїти потужність Трансанатолійського газопроводу (TANAP) до 32 млрд. куб. м. Також планується будівництво газопроводу через Каспій.

У свою чергу російський сенатор від Астраханської області Олександр Башкін заявив, що Росія не дасть згоди на можливе будівництво газопроводу з Туркменістану до Азербайджану через Каспійське море з метою подальшого транспортування газу через Туреччину до Європи. Звісно, сенатор аргументує заборону нібито екологічними причинами.

Але такими “мирними” заявами до РФ не обмежилися. Так званий “аналітик” Михайло Александров, який називає себе “провідним експертом” Центру військово-політичних досліджень МДІМВ РФ, заявив, що Росії необхідно завдати ракетних ударів по Азербайджану, щоб зупинити постачання нафти на Захід і викликати зростання цін на вуглеводні.

“Потрібно обстріляти ракетами і повністю знищити всю нафтову промисловість та енергетичну систему Азербайджану. Якщо ми розбомбимо їхню нафтову галузь, вони не зможуть продавати нафту на Захід. Це сильно підвищить ціни на нафту. Треба завдавати ударів по їхньому нафтовидобутку та енергосистемі”, – говорив він.

У відповідь у Баку розпочали кримінальне провадження за статтями про відкриті заклики до розв’язання агресивної війни через ЗМІ, загрози вчиненню терактів та розпалювання національної ненависті.

Азербайджан через Інтерпол потребує арешту Александрова. До органів партнерів Баку направив запити для забезпечення екстрадиції Олександрова у разі його в’їзду на територію цих країн.

Зазначимо, що журналіст Денис Казанський прокоментував слова “експерта”. Він зазначив, що росіянин відкрито в ефірі федерального каналу запропонував бомбардувати сусідню державу просто для того, щоб підвищити ціни на нафту.

“Росія одержима війною та вбивствами. І цю проблему все одно доведеться вирішувати. Неадекватний режим загрожуватиме, поки його не усунуть”, – підсумував Казанський.

Вплив Путіна падає

Експерти масово зазначають: вплив Росії та Путіна на країни екс-Союзу падають паралельно з програшем у війні в Україні. Тепер багато держав не бояться вести самостійну політику та витісняти Росію з ринків.

Так, видання The Washington Times пише, що невдачі Росії на фронті та нездатність підкорити сусідню країну знижують вплив російського диктатора Володимира Путіна на регіональних союзників. Зокрема, на країни Центральної Азії, які Москва розглядає як сферу своїх інтересів.

Як повідомляє видання, сусіди Росії мають власні інтереси, але війна в Україні виявила очевидні ризики лідерства Москви у питаннях колективної безпеки. На думку експерта Темура Умарова, у довгостроковій перспективі російські позиції в Центральній Азії неминуче погіршаться на тлі зростання Китаю.

“Росія потребує Центральної Азії набагато більше, ніж будь-коли раніше, тому що вона ізольована, і кожна країна, яка продовжує підтримувати союзницькі відносини з Росією, стала набагато ціннішою”, – додав він.

Вплив Росії падає навіть там, де раніше її зовнішньополітичні позиції були непохитними, як, наприклад, у ситуації, що розвивається між Азербайджаном та Вірменією в Лачинському коридорі. Про це заявив екс-дипломат РФ Борис Бондарєв в ефірі телеканалу FREEДОМ.

“Ситуація на Закавказзі це, перш за все, Карабах – там у Росії позиції все слабші і слабші. Останнім часом розгортається якась не дуже зрозуміла ситуація на коридорі між Вірменією та Азербайджаном. Тому, звичайно, там теж наші раніше досить сильні позиції похитнулись. Нічого дивного, що люди, які відповідали за це, можуть піти у відставку”, – каже Бондарєв.

Спікер вважає, що навіть якщо на тлі провалів у відставку підуть люди, які відповідають за зовнішню політику, то на їхнє місце прийдуть молодші кадри, ситуація з якими навряд чи зміниться на краще.

“Стільки було зовнішньополітичних провалів, поразок та невдач, за які ніхто не відповідав. І ті люди, які за них мали понести відповідальність і піти, наприклад, бути звільнені або знижені, вони залишалися на своїх місцях і продовжували робити кар’єру”, – пояснив екс-дипломат РФ.

До речі, від російської залежності звільняється не лише Центральна Азія: Європа також знаходить альтернативні джерела енергії у тій же ЦА. Справа в тому, що зберігати партнерські відносини з РФ зараз не лише токсично, а й ризиковано з фінансової точки зору, каже політичний експерт Олег Лісний. Розуміючи це, прагматична Німеччина в дуже короткі терміни позбавилася енергетичної залежності від Росії, а тепер її досвід переймають інші європейські країни.

“Це вже стійка тенденція, яка призведе до того, що Росія опиниться в становищі Північної Кореї. Щоправда, на це піде чимало часу, а Україна вже зараз платить за це кров’ю своїх громадян”, – зазначає політолог у коментарі Телеграфу.

На думку ж аналітика та російського опозиціонера Андрія Піонтковського, у Росії розпочався процес розпаду імперії. І саме про це свідчить те, як до Москви почали ставитись Казахстан, республіки Середньої Азії, Закавказзя, Азербайджан, а також голова Чечні Рамзан Кадиров, який зібрав особисту армію та готується до боротьби за незалежність. Також в майбутньому буде боротьба за власність після розпаду РФ.

Валерія Шипуля

Підписуйтесь на наш Телеграм канал, там багато шокуючого контенту 18+