ФСБ була проти обміну “азовців”, але Путін хотів повернути Медведчука – WP
Обмін полоненими між Росією та Україною наприкінці вересня був схвалений президентом Росії Володимиром Путіним, незважаючи на заперечення ФСБ, яка побоювалася суспільного резонансу в Росії, за словами високопосадовців з України та США, знайомих із цим питанням.
Про це пише видання Washington Post
За словами чиновників, те, що в результаті обміну повернули вчетверо більше українців, ніж росіян, при цьому 108 з полку “Азов”, стурбувало Федеральну службу безпеки Росії.
“ФСБ була повністю проти. Вони розуміли наслідки того, який вигляд ця угода матиме для громадськості”, – сказав високопоставлений український чиновник на умовах анонімності.
Обмін також відбувся під додатковим тиском всередині РФ у зв’язку з частковою мобілізацією.
Угоду відкладали кілька разів протягом двох місяців переговорів, сказав Андрій Юсов, прес-секретар управління військової розвідки України.
За умовами угоди, Росія звільнила п’ятьох командирів, які керували обороною Маріуполя. Вони не можуть покинути Туреччину до закінчення війни, але не ув’язнені і можуть вільно пересуватися країною.
Інших українських солдатів обміняли на кордоні України, а 10 іноземних громадян, зокрема п’ятьох британців, двох американців, марокканця, хорвата і шведа, доправили в Саудівську Аравію, після чого відправили додому.
Крім 55 російських солдатів, Україна віддала в рамках обміну кума Путіна Віктора Медведчука, якому в Україні висунуто звинувачення в держзраді.
Високопоставлений співробітник Держдепартаменту сказав, що звільнення Медведчука показало, що Путін приділяв велику увагу його захисту.
“Показово, що Путін вирішив обміняти свого нерозлучного друга і одного зі своїх довгострокових посередників в Україні Медведчука на героїв Маріуполя. В Україні дуже раділи поверненню цих доблесних бійців додому, а в Москві дуже обурювалися”.
За словами високопоставленого українського чиновника, в оборудці також брав участь де-факто лідер Саудівської Аравії Мухаммед, який направив у Росію свою особисту команду охорони і свій літак, щоб забрати ув’язнених.
Зазначається, що саудівський кронпринц прагне поліпшити своє становище на Заході після вбивства саудівськими агентами журналіста Джамаля Хашоггі.
“Його інтерес полягає в тому, щоб відновити свою репутацію. Він запропонував літаки і готелі, щоб зіграти хорошого хлопця перед США”, – сказав високопоставлений український чиновник.
Посольство Саудівської Аравії у Вашингтоні не відповіло на прохання про коментар.
Українським чиновникам сподобалася ідея залучення Саудівської Аравії, оскільки вони вже давно занепокоєні тим, що Ер-Ріяд дрейфує в бік Москви.
“Ми хочемо, щоб саудівці та еміратці були ближче до Вашингтона і далі від Росії”, – сказав чиновник, зазначивши, що рішення Індії, Туреччини, Саудівської Аравії та ОАЕ можуть підняти або зламати російську економіку.
Передісторія:
- 21 вересня в рамках обміну з російськими окупантами вдалося звільнити 215 українських захисників. Росії повернули – Віктора Медведчука і 55 російських окупантів.