“Якого біса ми повинні?”. Західний бізнес відмовляється від планів виходу з Росії – FT
Західні компанії, зокрема Avon Products, Air Liquide і Reckitt, залишилися в Росії, незважаючи на заяви про те, що планують піти після вторгнення в Україну, оскільки бюрократичні перешкоди зростають, а споживча активність відновлюється.
Як йдеться в матеріалі Financial Times, косметичний бренд, що належить Natura, французький виробник промислових газів і британська група споживачів, що виробляє все, від знеболювальних до презервативів, належать до числа сотень західних груп, які залишилися в країні після повномасштабного вторгнення в Україну 2022 року, передає NV, інформує АГРІМПАСА.
«Багато європейських компаній опинилися між молотом і ковадлом. Вони сказали, що підуть. Їм було надано вибір покупців, який був для них неприйнятний», — сказав один із керівників, який працює із західними компаніями в країні. Автор статті пише про те, що в цілому, за даними Київської школи економіки, з 2022 року в Росії залишилося понад 2100 транснаціональних корпорацій, порівняно з приблизно 1600 міжнародними компаніями, які або пішли з ринку, або згорнули свою діяльність.
«Стає дедалі важче знайти місцевих покупців, прийнятних як для продавця, так і для Москви і чия участь не суперечить західним санкціям. У вересні 2022 року Air Liquide оголосила, що підписала меморандум про взаєморозуміння щодо продажу свого російського бізнесу команді місцевих менеджерів, які ним керували. Однак угода так і не отримала схвалення уряду Росії, залишивши компанію в підвішеному стані», — йдеться в матеріалі.
Автор також пише: «Деякі компанії більше не відчувають себе зобов’язаними залишити країну. Avon почала процес продажів свого російського бізнесу й отримала пропозиції, але вирішила їх не приймати… Хоча у квітні 2022 року компанія Reckitt оголосила, що „почала процес, спрямований на передачу прав власності на свій російський бізнес“, її новий виконавчий директор Кріс Ліхт зайняв іншу позицію». «Ми продовжуємо розглядати варіанти, але вони стали більш складними, а не менш складними. Початкова розмова була про те, залишитеся ви чи підете, а підприємства платять податки …. Я думаю, у нас буде більш тонка розмова», — сказав він. Як йдеться в матеріалі, «транснаціональні корпорації пам’ятають про труднощі західних компаній, таких як Carlsberg і Danone, активи яких були конфісковані після оголошення про плани виходу».
Як пише автор матеріалу: «За словами наукового співробітника Carnegie Russia Eurasia Олександра Прокопенка, зростання заробітної плати та більш райдужна, ніж очікувалося, економічна ситуація сприяли буму витрат, що зробило Росію набагато привабливішою для транснаціональних корпорацій, особливо у споживчому секторі… «Тож якщо вони вважають цей ризик керованим, то чому б їм не залишитися?», — зазначає експерт. У березні 2022 року компанія PepsiCo оголосила, що призупинила продаж і виробництво свого флагманського напою в Росії, але продовжує вести молочний бізнес у країні, в якому безпосередньо працевлаштовано 20 000 осіб і побічно 40 000 сільськогосподарських робітників.
«Інвестор-активіст і член ради директорів Unilever Нельсон Пельтц розповів FT, що він чинив тиск на групу споживчих товарів, яка вивчала варіанти продажу, щоб не йти. «Якщо ми підемо з Росії, вони заберуть наші бренди собі. Я не думаю, що це хороша угода», — сказав Пельц, наголосивши, що такі конкуренти, як P&G і Colgate-Palmolive, не залишили країну. «Якого біса ми повинні?», — йдеться в матеріалі.
Підписуйтесь на наш Телеграм канал, там багато шокуючого контенту 18+